Vasův běh

27. 1. 2016

Termín: 5. února 2016 v 18:00 hod.

Galerie na schodech při Městské knihovně Fráni Šrámka vás srdečně zve na výstavu fotografií RNDr. Zdeňka Mrkáčka Vasův běh. Vernisáž výstavy spojená s přednáškou autora fotografií a zároveň účastníka nejslavnějšího závodu na běžkách na světě, doprovázená promítáním, se bude konat 5. února 2016 v 18:00 hod v prostorách knihovny.

Veřejnosti bude výstava přístupná v otevíracích hodinách knihovny do 9. března 2016.

Vasův běh (Vasaloppet)

Vasův běh je nejslavnějším závodem na běžkách na světě a běhá se ve středním Švédsku v provincii Dalarna na trase mezi Sälenem a Morou od roku 1922. Měří úctyhodných 90 km a v roce 2015 se běžel již 91.ročník.

Závod vznikl na památku útěku švédského šlechtice a pozdějšího krále Gustava Erikssona Vasy před Dány roku 1520. V následujícím roce stanul v čele vojska Švédů v boji proti dánskému králi Kristiánovi II Dánskému a vítězstvím ve válce dlouhé 2,5 roku vybojoval pro Švédsko samostatnost.

Zájem o tento závod je mezi profesionálními i amatérskými závodníky mimořádně veliký. Startovní číslo je třeba si zajistit již rok předem. Hlavně v posledních letech bývá závod vyprodán přes internet za několik málo minut. Tradičně první březnovou neděli se na start v Sälenu postaví 15 800 závodníků nejrůznějších věkových kategorií z řady států světa včetně exotických zemí. Závod připravuje a zajišťuje na 3 000 pořadatelů.

Ornitolog, fotograf, spisovatel, autor řady knih, popularizátor přírody Českého ráje a sportovec RNDr.Zdeněk Mrkáček (1956) běžel uvedený závod dvakrát a to v letech 2014 a 2015. Zájemci mohou vidět jeho fotografickou výstavu z Vasova běhu v Městské knihovně v Sobotce od pátku 5.2.2016 Tentýž den její autor bude v sídle knihovny od 18.00 hodin vyprávět o svých zážitcích ze závodu na přednášce doprovázené promítáním.